Kollajen, vücudumuzda protein sindirimi ile ortaya çıkan üç aminoasidin bir araya gelmesiyle sentezlenir. Vücutta yaklaşık28 çeşit kollajen olmakla birlikte en önemlileri tip 1-2 ve 3 kollajendir.

Tip 1 yoğun olarak  cilt, kemik, tendon, bağ, damar ve organların yapısında

Tip 2 daha çok eklem kıkırdağında,

Tip 3 ise özellikle kas dokusu, cilt ve kan damarlarında bulunur.

18 yaşından sonra kollajen sentezinde azalma başlar ve 40 yaşından sonra kollajen kaybı hızlanır. Kötü beslenme, sigara, alkol, hareketsizlik, kronik hastalıklar ve toksinler bu kaybı arttırır.

Eklem kıkırdağında, omurlar arası disklerde, kaslar, tendon ve bağlarda bulunan kollajen ise yaşla birlikte azaldığı gibi, aşırı yüklenme ve zorlayıcı aktiviteler sonucunda hasar görebilir.

Özellikle 40 yaşını geçmiş olup cilt ve kas-iskelet sistemi problemleri tarifleyen kişilerde kollajen takviyeleri önerilebilir. Kişinin şikayetine göre tip 1, tip 2 veya tip 3 kolllajen önerilebileceği gibi hidrolize kollajen desteği de tavsiye edilebilir. Hidrolize kollajen, kollajen moleküllerinin dış ortamda çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra elde edilmiş hali olup hem ciltte, hem de kemik, kıkırdak, kas, tendon, bağ dokusunda etki göstermektedir. Hidrolize kollajenin hafıza ve konsantrasyonu da arttırdığına dair yayınlar mevcuttur. Ancak bu tip takviye ürünler mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalıdır.